HTF Blues Band

Kapelu HTF Blues Band (HTF znamená Hudba Tvýho Fotra) jsem založil v roce 2015 z lásky k elektrickému Chicago Blues 60.-90. let. Původní složení kapely bylo úplně jiné, ale po mých rozličných zkušenostech s muzikanty se kapela ustálila ve složení:

Michal Talo (zpěv, foukací harmoniky)

Jan Kasalický (kytara)

Petr Vrabec (basa)

Zdeněk Vácha (bicí)

S kapelou jsme měli svého času zázemí v legendárním bluesovém klubu Blues Sklep v samém srdci Prahy kousek od Karlova mostu, kde jsme hrávali především (ale nejen) posluchačům z řad turistů.

S HTF Blues Band jsme vystupovali už prakticky ve všech koutech České Republiky – od Aše až po Zlín. Také jsme několikrát vyjeli za hranice do sousedního Německa. V roce 2017 jsme nahráli album Live at Stará Pekárna. Jedná se o částečný záznam našeho vystoupení ve slavném brněnském klubu. 

Desku jsme pokřtili v našem domácím Blues Sklepě a kmotrem jí je Brynn Stephens ze spřátelené a skvělé kapely Dobré Ráno Blues Band.

Ze křtu našeho alba. Kmotrem desky se stal Brynn Stephens z kapely Dobré Ráno Blues Band.

CD HTF Blues Band: Live at Stará pekárna

Album Live at Stará Pekárna jsme nahráli v roce 2017 v brněnském klubu Stará Pekárna. Album obsahuje 9 písní a jeden skit.

CD stojí 100 Kč a můžete si ho objednat prostřednictvím kontaktního formuláře. Do předmětu napište „Objednávka CD“.

Jste-li pořadatel akce a chcete pozvat HTF Blues Band na svou akci? Neváhejte mě kontaktovat přes tento kontaktní formulář také. 

Ukázka z alba Live at Stará Pekárna

Přehrát video

Něco z historie HTF Blues Band

Na křtu knihy Rok Vepře začal i celý příběh HTF Blues Band. Úplně vpravo na fotce bubeník kapely Žižkovský desert.

Celý příběh začal na křtu knihy Rok Vepře, který probíhal v pražském Cross Clubu. K takové akci bylo samozřejmě zapotřebí pozvat i hudební produkci, a tak se přihodilo, že jsem se seznámil s Pavlem Novákem z malé žižkovské kapely Žižkovský desert. Tomu se mé básně líbily natolik, že mě pozval do zkušebny s tím, že by měli zájem o nějaké moje texty. 

Málo jsem tehdy tušil, co na mě kuje. Když jsem dorazil do jejich zkušebny, bylo mi oznámeno, abych ty texty zkusil zazpívat. Což o to, za zkoušku člověk nic nedá, tak jsem do toho šel. Problém nastal až ve chvíli, kdy měl někdo sólo, nebo mi došel text. Dosud jsem s žádnou kapelou neměl zkušenost a v podstatě jsem vůbec netušil, co mám dělat, když zrovna nezpívám. Pavel mi, vida jak jsem bezprizorní, vrazil do ruky foukací harmoniku, která se mu tam válela se slovy „Hraj“, což neměl dělat. Zvuk, který jsem z toho nástroje vyloudil, ještě dnes žižkovské babky řadí vedle sovětské okupace ke svým nejhorším životním zkušenostem. Nutno podotknout, že jsem šel rovnou na mikrofon.

Vzhledem k velikosti foukací harmoniky, jsem pochopitelně neměl z tohoto nástroje, který jsem do té doby považoval víceméně za hračku, žádný respekt. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že tento nástroj nejen že nevyluzuje zvuky tak typické pro klasické blues, ba co víc, k tomuto zvuku se ani mlhavě nepřibližuje!

S kapelou Žižkovský desert to nevyšlo, ale nástroj mi zůstal a spolu s ním i chuť tomu přijít na kloub. Po nějakém čase jsem se díky skvělé učebnici Matěje Ptaszka a také díky videím Adama Gussowa na YouTube naučil základy a byl tudíž čas najít si k sobě kytaristu. Tím kytaristou byl Martin Beran, se kterým jsme dali dohromady asi 5 písní, co se nám líbily, našli si s k sobě bubeníka Artema Vanyukina z Kazachstánu (Artem měl pouze cvičné el. bicí, ale velký zápal pro věc) a vyrazili hrát na vernisáž do galerie na pražské Flóře.  Zajímavostí je, že nejvíce nadšeným fanouškem z obecenstava se nám stala tehdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková a její otec.

Historicky první živé vystoupení HTF Blues Band. Zleva Martin Beran, Artem Vanyukin a Michal Talo.
Vystoupení při příležitosti otevření parního pivovaru v Lobči. Na basu David Bob Vojíř (vpravo).
Basáci se v kapele střídali poměrně hodně. Zde s Jakubem Pilařem (vlevo).
S basákem Peterem Homolou (vlevo) v Blues Sklepě - kapela stále ve starém složení.

Ve starém složení kapela hrála do r. 2017, kdy nás kvůli studiím opustil Artem a pro neshody o tom, jak by kapela měla fungovat, jsem se s Martinem Beranem a Peterem Homolou rozloučil. Zde začíná nový příběh. Příběh současné kapely HTF Blues Band. 

Artema Vanyukina stačil ještě nahradit na bicí skvělý Zdeněk Vácha, který (původně na záskok) s námi absolvoval cestu do legendárního drážďanského blues klubu Evergreen Pub, jež byl domácí půdou známého a (tehdy právě zesnulého) bluesmana Stan the Man. Zdeňkovi bylo líto, že se kapela rozpadla, a tak mě seznámil s kytaristou Janem Kasalickým a basákem Petrem Vrabcem. Pánové mají už leccos za sebou a protože jsou zkušení a klidní, velmi se mi zamlouvali a z toho důvodu jsme v tomto složení zůstali až dodnes.

Stará Mydlárna v Mělníku.

Dodnes jsme s HTF Blues Band odehráli přes 100 koncertů a i přes nyní volnější tempo (v roce 2020 jsem se stal otcem)  také dnes říkáme na nabídky hraní většinou YES.

Kdo ví, kam nás pověstné bluesové crossroads ještě zavedou. 

HTFbluesband
Stará HTF grafika.
S kytaristou Janem Kasalickým na Bush Blues day v Buštěhradě.
V Blues Sklepě jsme hráli nejraději.
Velké akce nás těší stejně jako malé.
21617567_1739618026331696_6186342404519759529_n
Hráli jsme i na ulici. Zde v rámci akce zažít Prahu jinak.
Zdeňda a Petr. Rytmická sekce.

Copyright © 2014-2021 Michal Talo. Všechna práva vyhrazena.